Pro | Spełniamy marzenia Bez kategorii Na co zwrócić uwagę, decydując się na kredyt gotówkowy?

Na co zwrócić uwagę, decydując się na kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy, obok kredytu hipotecznego, jest jednym z najczęściej zaciąganych zobowiązań finansowych przez Polaków. Według raportu KNF za rok 2017, odnotowano 8,7% wzrost wartości kredytów konsumpcyjnych w porównaniu z rokiem poprzednim*. To bardzo duży wzrost. Jeżeli również interesuje Cię ta forma pożyczki – sprawdź najpierw bardzo dokładnie oferty banków, aby wybrać tę, która nie doprowadzi Cię do nadmiernego zadłużenia.

Kredyty gotówkowe są najczęściej zaciągane przez osoby, które pilnie potrzebują pieniędzy na ważne wydatki, takie jak remont mieszkania lub samochodu, zakup niezbędnych sprzętów RTV lub AGD itd. Zapotrzebowanie na tego typu produkty jest bardzo duże, dużo jest więc również ofert, które kuszą „fantastycznymi warunkami”. W przypadku takich decyzji – nie warto ulegać emocjom i trikom marketingowym. Zawsze, przed zaciągnięciem zobowiązania finansowego należy dokładnie przeanalizować umowę kredytową.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

 1. Całkowity koszt kredytu
  Wielu pożyczkobiorców, szczególnie Ci, którzy zaciągają takie zobowiązanie pierwszy raz, zapomina, że w całkowitej kwocie kredytu, oprócz odsetek, mogą być również zawarte:

  1. koszty ubezpieczenia,
  2. prowizja dla banku,
  3. opłata za dodatkowy rachunek bankowy.

Przed podpisaniem umowy kredytowej, należy sprawdzić jak wysoka jest RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), która często jest wyższa niż podawana w materiałach reklamowych stopa nominalna.

 1. Okres kredytowania

Ten jest istotny przede wszystkim dlatego, że im krótszy okres kredytowania, tym mniej odsetek zapłacisz bankowi. W konsekwencji Twoja miesięczna rata będzie wyższa. To jaki okres kredytowania wybierzesz powinno wprost wynikać z Twoim możliwości finansowych. Jeśli nie jesteś gotowy na większe miesięczne obciążenia – rozłóż okres spłaty na więcej miesięcy i płać dzięki temu niższą ratę.

 1. Taryfy opłat

Zanim podpiszesz umowę – sprawdź czy zawiera regulamin i taryfy opłat w banku. Uchroni Cię to przez zmianą cennika już po tym jak podpiszesz umowę. Zwróć również uwagę, czy w umowie zostały wpisane wszystkie opłaty obowiązujące w trakcie trwania kredytu, w tym np. opłata za prowadzenie konta – dzięki temu zyskasz pewność, że wysokość opłat nie zmieni się przez cały okres kredytowania. Często stosowanym trikiem jest odwołanie się do „obowiązującej w danej chwili w banku tabeli opłat i prowizji”, a to jest jednoznaczne z tym, że ich wysokość może się zmieniać w czasie.

 1. Promocje

To najczęściej wykorzystywany przez banki sposób na zwrócenie uwagi potencjalnych klientów. Jeżeli Tobie również wpadnie w oko taka promocja, sprawdź dokładnie czy nie wiąże się ona w koniecznością zakupu innego produktu w banku, np. założeniem nowego rachunku bankowego, albo skorzystaniem z karty kredytowej. Warunki promocji nie zawsze będą dla Ciebie korzystne, dlatego warto je dwa razy sprawdzić.

Podsumowując, zanim podpiszesz umowę o kredyt gotówkowy – dokładnie ją przeanalizuj. Nie podpisuj niczego, czego nie rozumiesz. Nie daj się popędzać pracownikowi banku. Masz prawo spokojnie zapoznać się zarówno z ofertą kredytową, jak i później z ostateczną umową. Nie daj się zwieść wszelkim „limitowanym ofertom” i nie ulegaj presji czasu ze strony banku. Kredytu gotówkowego nie powinno się zaciągać w pośpiechu.

*Źródło: https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/RAPORT_O_SYTUACJI_BANKOW_2017_12_61471.pdf

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post